رویداد نجومی قابل رؤیت سال 97 در ایران و جهان

رویداد نجومی قابل رؤیت سال 97

هرساله از طرف موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، لیستی از رویدادهای نجومی قابل مشاهده در ایران و جهان شامل خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی تهیه و ارائه میشود.

لحظه تحویل سال 1397 هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران

ساعت 19 و 45 دقیقه و 28 ثانیه روز سه شنبه 29 اسنفد 1396 هجری شمسی

مطابق 2 رجب 1439 هجری قمری و 20 مارس 2018 میلادی

***************

رویدادهای نجومی قابل رویت در ایران در سال 1397 هجری شمسی

1- ماه گرفتگی کلی در تاریخ های جمعه و شنبه 5 و 6 مرداد
آغاز گرفتگی : ساعت 22 و 54 دقیقه
آغاز گرفتگی کلی : راس ساعت 24
پایان گرفتگی کلی : ساعت 1 و 43 دقیقه بامداد
پایان گرفتگی : ساعت 2 و 49 دقیقه بامداد

 

2- ماه گرفتگی کلی در تاریخ دوشنبه 1 بهمن
آغاز گرفتگی : ساعت 7 و 4 دقیقه
آغاز گرفتگی کلی : ساعت 8 و 11 دقیقه
پایان گرفتگی کلی : ساعت 9 و 13 دقیقه
پایان گرفتگی : ساعت 10 و 21 دقیقه
(در مناطق شرقی ایران ، قبل از آغاز گرفتگی ، ماه غروب می کند. همچنین گرفتگی کلی در هیچ نقطه ای از ایران دیده نمی شود. این گرفتگی در مناطق غربی ایران به صورت جزئی دیده می شود.)

 

اطلاعات تکمیلی رویدادهای نجومی سال 1397 هجری شمسی قابل درج در تقویم

خورشید گرفتگی ها :

1- خورشید گرفتگی جزئی : جمعه 22 تیر ، غیرقابل رویت در ایران . این گرفتگی در بخش های کوچکی از جنوب استرالیا ،نیوزلند و جنوبگان به صورت جزیی قابل مشاهده است.

2- خورشید گرفتگی جزیی : شنبه 20 مرداد ، غیرقابل رویت در ایران . این گرفتگی در بخش کوچکی از شمال شرق کانادا ، بخشی از شمال اروپا و بخش های میانی و شمالی آسیای شرقی به صورت جزیی قابل مشاهده است.

3- خورشید گرفتگی جزیی : یک شنبه 16 دی ، غیرقابل رویت در ایران . این گرفتگی در بخش هایی از شرق و شمال شرق آسیا ، شمال اقیانوس آرام و بخش کوچکی از آلاسکا صورت جزیی قابل مشاده است.

 

ماه گرفتگی ها :

1- ماه گرفتگی کلی : جمعه 5 مرداد ، قابل رویت در ایران . این گرفتگی در تمام پهنه دنیا به جز ایسلند و گرینلند ، شمال غرب آمریکای جنوبی ، تمام آمریکای مرکزی و شمالی ، شمال و شمال شرق روسیه دیده میشود.

2- ماه گرفتگی کلی : دوشنبه 1 بهمن ، قابل رویت در ایران . این گرفتگی در تمام پهنه دنیا به جز بخش هایی از آسیای غربی ، شرق آفریقا ، و شمال شرق آسیا ، اقیانوسیه و تقریبا تمام جنوبگان دیده می شود.

منبع : تقویم 97

رویداد نجومی قابل رؤیت سال 97 در ایران و جهانجهت انتشار این مطلب در وایبر ، لاین ، واتس آپ , تلگرام و شبکه های مشابه کافیست متن زیر را کپی کنید :